Marka ve Patent Tescil

Patent ve Marka Tescil
MARKA NEDİR?

Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

PATENT NEDİR?
Patent, buluş sahibinin , buluş konusu ürünü 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz.

ETİK DEĞERLERİMİZ
Firmamıza yapılan marka başvurusu sonrası, etik değerlerimiz gereği fizibilite çalışmamız öncesi, marka kullanılabilirlik ekspertizi yaparız. Fizibilite ve ekspertiz hizmetimiz sonunda firmanızın talebini en doğru haliyle sizlere tavsiyelerde bulunarak markalaşmanız yolunda köprü oluruz. %100 müşteri memnuniyeti kırmızı çizgimizdir.

ÇALIŞMA MODELİMİZ?
Başvurunuz ile birlikte işlemler Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent Enstitüsü) tarafından yetkilendirilmiş Marka Vekillerimiz ve Hukuk Büromuz aracılığı ile talebiniz doğrultusunda dosyanız açılarak markalaşmanız firmamızca güven ile başlatılmış olur.

Her biri alanında tecrübeli ve uzman personelimiz ile size özel çözüm üretiyor, %100 müşteri memnuniyeti ilkemiz ve güvenilir hizmet anlayışımız ile hareket ediyoruz.

Online marka tescil başvuru ve online dosya takibi ile web ortamında kolay ve hızlı işlem yapabilme imkanını sunuyor, müşterilerimizin hem yurt içi hem de global pazarlarda daha rekabetçi olabilmesi için yurt dışı marka/patent tescili danışmanlık/vekillik hizmeti veriyoruz.

Marka, ticari rekabette en önemli yatırımınızdır. Marka olma, günümüzde işletmelerin somut sermayelerinden daha önemli hale gelmiştir. Bunun en büyük göstergesi, şirketlerin değerinin markaları ile ölçülmesidir. Marka olmak karlılığı arttırmanın en etkili yoludur. “marka tescili” ise markalaşma stratejisinin temelini oluşturmaktadır.

BAŞVURU VE ADIMLARI
Başvuru talebinin alınması
Ödendi belgesi (Banka Dekontu)
Başvuru Vekalet Formunun İmzalanması
Evrak kontrol aşaması
Türk Patent ve Marka Kurumu tescil edilebilirlik ön incelemesi(2-4 aylık süre)
Başvurunun Resmi Marka bülteninde İlanı(2 aylık süre)
Yayın tarihi itibari ile itiraz gelmemesi halinde tescil kararının verilmesi
Türk Patent ve Marka Kurumunun tescil kararı yazısı sonrası belge ücretinin ödenmesi (2 aylık süre)
SONUÇ
Türk Patent ve Marka Kurumunun tescil kararı yazısı sonrası belge ücretinin ödenmesi ile birlikte marka tecil belgeniz 10 yıl geçerlidir.10 yıllık süre bitimi sonunda tekrar harçların ödenmesi ile birlikte ömür boyu kullanımda hakkı size ait olacaktır.
TESCİL ETTİRMEZSENİZ NE OLUR ?
Markanın tescil edilmemesi demek, markanın kanuni açıdan korumasız olması anlamına gelir. Yani; tescilsiz bir marka piyasada kullanılıyorsa bir başkası, bilerek veya bilmeyerek bu markanın birebir aynısını veya bir benzerini kullanabilir, hatta tescil alarak sahiplenebilir. Bu durumda asıl marka sahibinin yaptığı tüm yatırımların boşa gitmesi demektir. Uzun yıllar emek verdiğiniz bilinirliğiniz başkası kullanımına geçer ve yasal olarak herhangi bir hak iddiasında bulunamazsınız. Başvuru yapmanız halinde Türkiye’de markanız 556 Sayılı Kanuna (KHK) göre korunur.

Kullanmakta olduğunuz Ticari ismi / markanızı bir başkası tescil eder ise 556 sayılı kanun kapsamında marka korunacağı için WEB TASARIM · E-TİCARET · MARKA TESCİL · LOGO TASARIM · KATALOG TASARIM · KARTVİZİT & BROŞÜR vb. sosyal mecralarınız dahil olmak üzere görsel veya yazılı olarak kullanamazsınız.Kullanım yapmanız halinde tescil sahibi 556 sayılı kanun kapsamında markanın adını sizlere kullandırmaz.Ek olarak marka üzerinde sağlanmış olduğunuz kazançların tescil tarihinden markaya yapılmış tecavüz tarihine kadar olan maddi/manevi kazanımların tümünü sizlerden talep edebilir.Sektör deyimlerimiz doğrultusunda marka ve alan adı toparlayan brokerlar yani bu işten kazanç sağlayan alım satım işi yapan marka,patent ve alan adı avcıları fahiş paralara alım satım yapmaktadırlar.

İDARİ VE ADLİ YAPTIRIMLAR
6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal üreten veya hizmet sunan, satışa arz eden veya satan, ithal ya da ihraç eden, ticari amaçla satın alan, bulunduran, nakleden veya depolayan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır
Bu ve benzeri durumlar ile karşı karşıya kalmamanız açısından marka ve ticari ünvanınızı tescil etmenizi öneriyoruz.

Marka Tescil Faydaları
Hukuki koruma sağlar.
Tescilli markanın rekabet gücü ve itibarı yüksektir.
tr uzantılı alan adı almanızı sağlar.
Bazı devlet teşviklerinden yararlanmanızı sağlar.
Kalite belgeleri almak için (TSE, CE vb) marka tescil belgesi veya başvurusu gereklidir.
Taklitlerinin ithalat ve ihracatının engellenmesi için gümrüklere başvuru yapılmasını sağlar.
Yurt dışı tescil işlemlerinizde tescil sürecini kolaylaştırır.
Bir bedel karşılığında devredilebilir veya kullanım lisansı verilebilir.
Markanızın aynısı ya da benzerinin bir başkası tarafından aynı iş kolundan alınmasını engeller.

Bizi Tercih Edenler

Yealink Grandstream Gigaset Jabra Sennheiser Fanvil Huawei Plantronics Cisco Panasonic